Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Deu'nun Sinema Özürü

Nereden Yazdırıldığı: Dokuz Eylül Üniversitesi Forumu
Kategori: Dokuz Eylül Üniversitesi
Forum Adı: Deusinema
Forum Tanımlaması: Sinema klubu
URL: http://www.deuforum.com/forum_posts.asp?TID=21821
Tarih: 25/Mayıs/2019 Saat 16:35


Konu: Deu'nun Sinema Özürü
Mesajı Yazan: danagozu
Konu: Deu'nun Sinema Özürü
Mesaj Tarihi: 29/Kasım/2009 Saat 03:19
     Güzel üniverstemizin sosyal öğrencileri hep bi'koşuşturma içerisinde,fotoğraf klubu başta olamk üzere hemen ardından tiyatro gayet populer bi'seviyede koşuşturmalar projelerle devam etmekte ama ne gariptir ki bunlar kadar önemli (ki bence daha önemli) olan sinema çalışmaları neredeyse yok hatta bir kaç kısa film dışında hiç yok.
     Sinema pahallıdır sinema cok buyuk emektir ve büyük ekipler gerektirir tamam ama arkadaş çağın kendini ifade etmede en yetenekli olgusunu bu kadarda geri plana atamassın ki.isyanlardayım arkadaş koca sinemada bi konu açılmamış.ayıptır yazıktır yakışmıyor üniverstemize.
     İlgilenen arkadaşlar olursa biraz konuşalım bu tek başına kalakalmış konu başlığı altında, nedenlerini dile getirelim bakarsınız yetkililere sesimizi duyurabilirz ve bakarsınız bir ekibimiz olur ya da ekiplerimiz :D ve daha sonrasında oscarlar felan LOL hoş gerçi konuya cevap gelir mi o da meçhul Ouch
     Haydi hayırlısıSmileCevaplar:
Mesajı Yazan: Calimdor
Mesaj Tarihi: 29/Kasım/2009 Saat 11:05
katılıyorum sana. sinema kulübünden, insanların zaten kendi evinde izleyebildiği filmleri göstermeleri yerine kısa film projeleri düzenlemesini beklerdim. filmleri zaten günümüzde herkes korsanla, internetle bir şekilde izliyor bence bunları konferans salonunda göstermek kulüp amacını karşılamıyor.

insanlrın biraraya gelip amatör çerçevede kısa film projeleri yapabileceği ortam sağlaması lazım sinema kulübünün.


-------------
"Emirle gelen kahramanlıktan, bilinçli ve bilinçsiz şiddetten, apta.lca yurtseverlikten, tüm bunlardan nefre ediyorum."


Mesajı Yazan: danagozu
Mesaj Tarihi: 29/Kasım/2009 Saat 20:20
     Çok fazla film izlemek ve sosyal ortamda bu filmleri yorumlamak sinemacılıkta önemlidir fakat dediğin gibi bu amacı karşılamaz.Asıl amaç üretkenlik olmalıdır ve bunu başarabilecek ekipleri kurabilmektir,gerekirse eğitimi vereceksin,yönetmen getirip tecrubelerden yararlanacaksın,sponsorlar bulacaksın.Garip olansa İzmir bunun için çok musait bi'şehir olmasına rahmen ve bunu değerlendircek öğrenci potansiyeline sahip olmasına rahmen böyle bir sessizliğe gömülmesidir.Bunu ilgisizliğe ya da yeteneksizliğe değilde bir araya gelememeye bağlıyorum.
     Bu platform bence bunu aşmamıza olanak sağlayabilir konuya ilgisi olan arkadaşlar lutfen sesinizi yukseltin Smile


Mesajı Yazan: Misafir
Mesaj Tarihi: 29/Kasım/2009 Saat 21:57
yani sizi destekliyorum ama şunu düşün çok masraflı ve herkes derslerinin peşinde adam bir hafta gelir ikinci hafta gelmem der bişey diyemzsin ve masraflı çok masraflı hemde bide senaryo yazması var gerçi hadi onuda hallederiz hayal gücü geniştir türk toplumununda zor iş iyi organize lazım ve sıkı bir kadro kurulması lazım

-------------


Mesajı Yazan: Calimdor
Mesaj Tarihi: 30/Kasım/2009 Saat 00:35
o kadar masraflı bir olay değil.

dokuz eylülün kendi aparatları mevcut.

hiç kimse 90 dakikalık sinema filmi çekilmesini ya da her festivalden ödül alacak bir kısa film beklemiyor.

bir kulüpte 100 kişi varsa ve bu 100 kişinin 20 tanesi bu projeye katılırsa senaryonun en güzeli çekilir. 10 dakikalık bir kısa filmin maliyeti -kameraları deüden alırsak- 200 liradır. tahmin edersiniz ki bir senede 300 tane kısa film çekilmez.

bir senede 4 tane kısafilm çektiğiniz farzetseniz, her film için kişi başına düşen maliyet 200tl oluyor. ki bir çok film için 200tl lik bütçe bile çok fazla.

dediğim gibi, profesyonel bir şey beklenmiyor. amatör çerçevede kısa filmler çekilebilir. mesaj kaygısı taşımak zorunda da değil. önemli olan bir şeylerin yapılabildiğini göstermek. bir şeylerin yapılabildiği gösterildiğinde, bunun geliştirilebileceği de gösterilebilir. her şey böyle başlar.


-------------
"Emirle gelen kahramanlıktan, bilinçli ve bilinçsiz şiddetten, apta.lca yurtseverlikten, tüm bunlardan nefre ediyorum."


Mesajı Yazan: danagozu
Mesaj Tarihi: 30/Kasım/2009 Saat 01:05
ekipmanları sorun olarak görüyordum harbiden unvde mevcut muymus :/
maliyet konusuna gelirsek sponsorlarla halledilir bi'nebzede olsa tek sorunumuz ekip oluşturabilmekte.Son cümleni çok begendim arkadaşım.


Mesajı Yazan: maskeli balo
Mesaj Tarihi: 04/Aralık/2009 Saat 01:26
arkadaşlar öncelikle foruma ilgiden şüpheniz olmasın; en yakın zamanda aktiflik sağlanacak.
 
gösterimler konusunda şöyle bilgi vermek isterim: aralık ayı sonuna doğru (sebebi yerleşkelerde vizelerin bitmesini beklememiz) Kış Sinema Günleri düzenleyeceğiz. ayrıca dokuzçeşmeler yerleşkeünde, atıl duran binanın okulumuzca düzenlenerek ses sistemi uygulamasının devreye sokulmasını bekliyoruz.
 
sürekli olarak biz de filmler gösterelim istiyoruz ama, sınavı olan arkadaşlarımız (bizler de dahil) ne derece katkı sağlayabilir sınav dönemlerinde? en uygun zamanda gösterimler yapılacak.
 
kısa film senaryo yazımı, film çekimi hakkındaki düşünceleriniz ile ilgili de sinema topluluğumuzun toplantılarına katılarak bizlere destek olmanızı bekleriz.
 
ancak belirtildiği gibi okuldan kamera sağlandığı falan yok, takdir edersiniz ki burası özel okul falan değil... topluluğumuzca inandığımız, sağlam bir senaryo oluşturabilirsek, gerekli donanımı iletişim kurduğumuz ayrı merkezlerden temin etmenin yollarını buluruz.
 
az evvel de belirttiğim gibi, toplantılarımızda bulunup karşılıklı fikir alışverişi sağlamanızı isteriz...


-------------
gitmesem de bekler orada deniz...


Mesajı Yazan: danagozu
Mesaj Tarihi: 04/Aralık/2009 Saat 06:36
Pekala ben varım,iletişime gecebileceğimiz,takip edebileceğimiz bir web sitesi var mı?Ya da sosyal paylaşım sitelerinde gruplarınız?


Mesajı Yazan: Gundam Meister
Mesaj Tarihi: 04/Aralık/2009 Saat 21:41
Anadolu Üniversitesinin yerel TV kanalı var belki duymuşsunuzdur..
çoğunlukla müzik klipleri ve yerleşketen haberler yayınlıyorlar, bunun yanında haftada 1-2 kere öğrencilerin hazırladığı kısa filmleride yayınlıyorlar...çok güzel animasyonlara yada çekimlere rastlayabiliyoruz.

DEU'de Sinema bölümü varmı yokmu bilmiyorum, fakat yukarıda ilk mesajda belirttiğiniz gibi...neredeyse hiç aklına gelmiyor öğrencilerin bu tür faaliyet yada etkinlik...
Konu bir yana, izmir'dede sinema'ya olan ilgi çok az bence...çoğunlukla salonlar boş oluyor filmlerde :)
bunun nedeni ne bilmiyorum, herhalde insanlar çok meşguller dersleri ve işleri ile...


-------------
Biri Eskişehir'mi dedi ?


Mesajı Yazan: maskeli balo
Mesaj Tarihi: 05/Aralık/2009 Saat 01:04
anadolu üniversitesi sosyalleşmeye en çok önem veren üniversite olduğundan böyle bişey yapmıştır. ayrıca orda kulüplere özgü bir bina dahi var. bu nedenle onları baz almamalıyız :)

aralıkın son haftasından itibaren 10 gün boyunca 10 adet film göstericez 3 yerleşkede. film gösterimlerimiz zaten ücretsiz; umuyorum ki salonlar dolacaktır.** dokuzçeşmeler yerleşkeü iibf d blok birinci katta sinema topluluğumuzun odası bulunmaktadır.-------------
gitmesem de bekler orada deniz...


Mesajı Yazan: Gundam Meister
Mesaj Tarihi: 05/Aralık/2009 Saat 18:55
Orjinalini yazan: maskeli balo

anadolu üniversitesi sosyalleşmeye en çok önem veren üniversite olduğundan böyle bişey yapmıştır. ayrıca orda kulüplere özgü bir bina dahi var. bu nedenle onları baz almamalıyız :)

aralıkın son haftasından itibaren 10 gün boyunca 10 adet film göstericez 3 yerleşkede. film gösterimlerimiz zaten ücretsiz; umuyorum ki salonlar dolacaktır.** dokuzçeşmeler yerleşkeü iibf d blok birinci katta sinema topluluğumuzun odası bulunmaktadır.tam tarih adres ve saat verebilirmisiniz ilerleyen günlerde lütfen :)


-------------
Biri Eskişehir'mi dedi ?


Mesajı Yazan: tolgative
Mesaj Tarihi: 05/Aralık/2009 Saat 18:57
uzaktan yapılması gereken şeyleri söylemenin ne kadar kolay olduğu toplumumuzca bilinen bi gerçektir hatta çok nadide bi sözleri de vardır bekarlarla ilgili... herneyse elimizdeki imkanlarla ve gerçekleştirebildiğimiz kadar aktiviteyi yapmaya çalışıyoruz... siz de belki biliyosunuzdr dokuzçeşmeler yerleşkeümüzde bulunan sinema topluluğumuz daha yeni yeni bi rektörlük topluluğu şekline büründü...bu sene geçen seneye nazaran daha aktif bi topluluk oluyoruz.. aslında aktivite yapmayan biz değiliz aktiviteye katılmayan bizim gibi öğrenci arkadaşlarımız...  neyse lafı dahada uzatmadan bundan sonra ypacağımız bütün aktivitelerden haberdar olacaksnz katılmanız dileğiyle.....:D:D:D


Mesajı Yazan: maskeli balo
Mesaj Tarihi: 05/Aralık/2009 Saat 23:57

tarih, saat, yerleşke salonları kesinleşince forumdan ve  web sayfamızdan duyuru yapıcaz.

ayrıca afişlerimize de yerleşkelerde illa ki rastlarsınız.
-------------
gitmesem de bekler orada deniz...


Mesajı Yazan: EL PRESİDENTE
Mesaj Tarihi: 03/Ocak/2010 Saat 16:29
arkadaşlar kısa film ile ilgilenmek isteyenler ara tatilde topluluğumuzun ekonomi üniversitesi sinema topluluğu ile gerçekleştireceği deneme çekimlerine katılabilirler forum üzerinden ya da facebook üzerinden arkadaşlarımızla bağlantıya geçebilirsiniz 23 ocak ve sonrasında görev dağılımı yapacağız.

-------------
ayağa kalk, uyumak için önümüzde sonsuzluk var


Mesajı Yazan: nowitzki41
Mesaj Tarihi: 23/Ocak/2010 Saat 23:23
arkadşlar iyi güzel hoş film falan çekiyorsnz sanırım ama.sinema klubü deyince bir de izledğmz ya da vizyon filmler konuşmak,iyi filmlere karar vermek.. ne biliim sinema klubü deynce aklıma direkt izledğm filmleri konuşablceğm, ya da vizyon veya on numara filmler hakkında bilgi edinebilmek gibi şeyler geldi aklıma. böyle birşey var mıdır sinema klubnzde? bana özel mesaj atarsanz sevnrm.Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat