Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

İşte tartışmalı oyun Warfare 2'den görüntüler

Nereden Yazdırıldığı: Dokuz Eylül Üniversitesi Forumu
Kategori: Bilim-Teknoloji
Forum Adı: Pc ve PS Oyunları
Forum Tanımlaması: Klasikler,yeni çıkanlar,çıkacaklar...
URL: http://www.deuforum.com/forum_posts.asp?TID=21592
Tarih: 10/Aralık/2019 Saat 22:00


Konu: İşte tartışmalı oyun Warfare 2'den görüntüler
Mesajı Yazan: yasakbölge
Konu: İşte tartışmalı oyun Warfare 2'den görüntüler
Mesaj Tarihi: 14/Kasım/2009 Saat 16:59
İngiltere'de bir video oyunu ortalığı karıştırdı.  


Yoğun bir kuyruk her yerde tanklar ve askeri kostümler var. Binlerce insan bu oyunu bekliyor. Tüm zamanların en hızlı satılan video oyunu olması beklenen "Call of Duty: Modern Warfare 2" meraklısını heyecandan kıvrandırırken, aynı zamanda İngiltere'de hararetli bir tartışmanın odağına oturdu.

İşte tartışmalı oyun Warfare 2'den görüntüler

< id=":d27cdb6e-ae6d-11cf-96b8-444553540000" code="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=6,0,40,0" height="334" width="400">< name="height" value="334">< name="width" value="400">< name="allowfullscreen" value="true">< name="wmode" value="transparent">< name="" value="http://video.eksenim.mynet.com/askmen/Warfare-2/384662.swf">< ="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" wmode="transparent" ="http://video.eksenim.mynet.com/askmen/Warfare-2/384662.swf" height="334" width="400">


Oyun endüstrisi, uzmanlarının sadece İngiltere'de açılış haftasında 3 milyon kopya satmasını bekledikleri (Bazı uzmanlar oyunun Noel'e kadar dünya genelinde 10 milyon satabileceğini düşünüyor) oyunda, oyunculara masum sivilleri öldürme imkanı verilmesi, siyasetçileri devreye soktu.Dünyanın dört bir yanında yüzlerce oyuncu, geceyarısı "Call of Duty: Modern Warfare 2" aşkına uzun kuyruklar oluştururken, oyunun fanları arasında kamuflajlarla saatlerce sırada bekleyenler vardı. Ancak İngiliz siyasiler bu oyunun çocuklara satılmaması ve ulaşmaması yönünde teminat istiyor.

Activision'un çıkardığı oyunun 'kan, uyuşturucu, yoğun şiddet ve küfür' içeriyor ve 18 yaş altı izleyiciye satılması yasak.

Tartışmalı havaalanı bölümü


Oyunun siyasilerin tepkisini çekmesine yol açan en dikkat çekici yanlarından biri ise, oyunu oynayan kişinin bir Rus havaalanında silahsız sivilleri öldürüp öldürmeyeceğine karar vermeye zorlayan bir sahne olması.

Sahneler öylesine şoke edici ki Activision, uyarılar yayınlamak ve oyunculara bazı bölümleri atlama seçeneği sunan 'kontrol noktaları' k****k zorunda kaldı.

Oyun milletvekilleri arasında tartışılırken, İşçi Partili milletvekili Keith Vaz, oyunun çocuklara ulaşmaması için eylem çağrısı yaparak, üreticilerin bile oyunun içine uyarılar k****k zorunda kaldığına dikkat çekti. Vaz, "Bu sansür değil, çocukları korumakla alakalı" diye konuştu.

Öte yandan yine İşçi Partili eski bakan Tom Watson ise, oyunun hoş olmadığını teslim etmekle birlikte, çoğu filmden ve kitaptan daha kötü olmadığını öne sürdü. Watson, "İçerik uyarısı yapılıyor. Bu 18 yaş üstü için üretilmiş bir oyun" diye ekledi.

Bu sırada oyunla ilgili görüşlerini yazan oyuncuların mesajları da dikkat çekici. İçlerinden biri, tartışma yaratan havaalanı sahnesiyle ilgili olarak, "Çok tuhaf bir bölüm. Hem heyecan yaratıyor hem de tartışma yaratacak türden" diyor.


-------------

Ege ÜniversitesiSayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat