Sipariş Sistemi Sipariş Sistemi  Anasayfa Anasayfa >Kültür-Sanat >Kitap
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: Aziz Nesin ve Kitapları
  Forumu Ara   Takvim   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kapalı KonuAziz Nesin ve Kitapları

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
olgi Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge
Emekli Yönetici

K.Tarihi: 24/Mart/2006
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 1003
Tesekkür: 358
Rep: 787
Mesajın Direkt Linki Konu: Aziz Nesin ve Kitapları
    Gönderim Zamanı: 12/Kasım/2006 Saat 17:39

Aziz%20Nesin AZİZ NESİN ( MEHMET NUSRET )
1915 - 1995

20 Aralık 1915'te, İstanbul Heybeliada'da doğan Aziz Nesin'in asıl adı Mehmet Nusret'tir. Darüşşafaka'da başlayan orta öğrenimini, 1935'te Kuleli Askeri Lisesi'nde tamamladı. Aynı yıl girdiği Kara Harp Okulu'ndan 1937'de, Askeri Fen Tatbikat Okulu'ndan da 1939'da mezun oldu. 1944'te üsteğmenken "görev ve yetkilerini kötüye kullanmak" iddiasıyla ordudan uzaklaştırıldı. Kısa bir süre bakkallık yapan Nesin, daha sonra Yedigün ve Karagöz dergileriyle Tan gazetesinde çalıştı. Yedigün'de "Vedia Nesin" takma adıyla yazdığı aşk şiirleri, dergi okurları arasında büyük ilgi uyandırdı. Öyle ki, Orhan Kemal, kadın sandığı bu ünlü şaire hapishaneden aşk mektupları gönderdi.

Aziz Nesin'i mizaha yönelten hem dış (gözyaşları içinden geçip gelmesi), hem de iç etkenlerden (yoksunluğa, yoksulluğa duyulan öfke, hınç alma duygusu) söz edilebilir. Onun mizahı genel çizgileriyle "yıkıcı mizah" türüne sokulabilir. Ancak halkın yararına yapılan mizah, tıkıcılığı yapıcılığa dönüştürür. Yaşamı ile yazdıkları arsında bir paralellik kurulabilir. O, "neyi yaşıyorsam onu yazıyorum" derken, aslında sıradan bir olay anlatıcısı olmadığını göstermektedir. Okuru, yaşantıları yabancılaştırarak, yaşantıda gizlenmiş olan bireysel, toplumsal yabancılaşmayı görmesini sağlamaya çalışır. Böylece okur kendi kendisine gülerek ve düşünerek özeleştiriye yönelecektir.

ZÜBÜK
"İt, Kağnı Gölgesinde Yürür de Kendi Gölgem Sanırmış"

Bir eski Ermeni evi olan üç katlı postane önünde kasabanın anayolu genişler. Burada yol, yazın tozlu, baharın çamurlu, kışın karlı bir küçük alan olur.

Saat 16'ya doğru tozlu alanda ikişer-üçer dinlenenler, kol kola gezenler görüldü. Kaptıkaçtıyı bekliyorlardı. Postayı da taşıyan kaptıkaçtı bu saatlerde gelirdi. Başlar, kaptıkaçtının geliş yoluna, batıya dönüktü. Ama yolu değil, havayı gözlüyorlardı. Kaptıkaçtının tozu-dumanı kendisinden çok önce havada göründü.

Adam Yayıncılık

YETMİŞ YAŞIM MERHABA
Sevgili V.D. "Seni Seviyorum Tülsü" yazılı telgrafımı alınca, bu da ne demek oluyor. Tülsü de kim, diye çok şaşırmışsındır. Aklı başında bir insanın yapacağı şey değildi doğrusu. Ama o telgrafı çekerken tam olarak aklımın başımda olduğunu söyleyemem. O gün bir uyurgezer gibiydim. İstencim dışında o telgrafı çektim sana.

Yabancısı olduğum dünyanın bu sayılı kalabalık kentinde bir haftadan beri ilk o gece bir başıma kalmıştım. Yabancı bir kentte insanın yalnızlığı daha bir katmerleşiyor. Yalnızlıktan, içinde bulunduğum hava sanki yoğunlaşıp ağdalandı ve ben bu ağda içinde zorlukla kımıldıyordum. Bu ruh hali içinde, bilincimi içkide yitirip kendimi unutmaktan başka umarım yoktu. Kaldığım otelin dolaylarındaki pahalı restoranlara, gazinolara gitmek istemedim. Çünkü, kolalı insanlar, kolalı masa örtüleri, kolalı konuşmalar değil, buruşuk insanlar, buruşuk masa örtüleri, buruşuk konuşmalar arasında salt kendimle baş başa kalmak istiyordum.

Adam Yayıncılık

VATAN SAĞOLSUN
Sonunda, her nasıl olduysa, artık bu kadarı da olmaz mı dediler, sabırları mı taştı, yoksa şikâyetler, ihbarlar dosyalara mı sığmaz oldu, her ne olduysa, bize, Kâşir Bey'in demir eşya fabrikasını denetleme görevini verdiler. Yolsuzluk şikâyet ve ihbarları hem çok, hemde önemli olduğu için, biz beş müfettişlik bir kurul oluşturduk. Kuruldan biri hesap uzmanı, ikisi maliye müfettişi, ben de iş müfettişiydim. İhbar dosyalarını incelememiz, sonra yolsuzluk iddialarını madde madde sıralamamız tam bir hafta sürmüştü. Olur mu, bu kadar hak yemek, bu kadar da yolsuzluk olur mu? Sinirden kan tepemize çıkıyordu.

Vergi kaçakçılığı... Hadi o kadar önemli değil, çok kişi vergi kaçırıyor diyelim. Ya, ilkokul çağında çocuklara işçi diye çok ucuza çalıştırması?... İşçiler sekiz saat yerine on, onbir saat çalıştırıp bordroda sekiz saatlik iş günü göstermesi "fazla mesai ücretleri"ni ödememesi... İş kazalarına uğrayan işçileri, tazminat ödemeden sepetlemesi...

Adam Yayıncılık

Düzenleyen olgi - 12/Kasım/2006 Saat 17:39
zübük Açılır Kutu Gör
Forum Bağımlısı
Forum Bağımlısı
Simge

K.Tarihi: 05/Mayıs/2006
Bölüm: İktisat
Gönderilenler: 488
Tesekkür: 39
Rep: 71
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23/Aralık/2006 Saat 21:31
zübük mü?  :)
Değer mi lan bi kevaşeye?
son_drsm Açılır Kutu Gör
Forum Acemisi
Forum Acemisi
Simge

K.Tarihi: 29/Mayıs/2007
Gönderilenler: 112
Tesekkür: 6
Rep: 10
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 16/Haziran/2007 Saat 11:56

SUSARAK

Güneş altında söylenmedik söz yokmuş...

Bu yüzden geceleri söylüyorum sevdiğimi...

Ne gece ne gündüz yokmuş söylenmemiş söz...

Ben de söylenmişleri söylüyorum yeni biçimde...

Hiç bir biçim kalmamış dünyada denenmedik...

Ben de susuyorum sevgimi saklayıp içimde...

Duyuyorsun değil mi suskunluğumu nasıl haykırıyor...

Susarak sevgisini ilan eden çok var sevgilim...

Ama bir başka seven yok benim sustuğum biçimde...

AZİZ NESİN

Yanıt Yaz Yanıt Yaz

En Son Mesaj Yazılan Konular
Konu Forum Yazan Tarih Okunma
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak Bayrak Şiirleri 400 sayfadır.DestekGüncelREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-21:0415208
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Bayrak Şiirleri Hasan Sancak 400 sayfadır.Destek bGenelREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-21:0114113
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak Kimdir?BiyografiREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-20:5812650
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak, 12 Yıldır ADALET Arıyor!..DEÜden HaberlerREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-20:5315818
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak,400 Sayfalık Şiirlerine Destek BekliyDEÜden HaberlerREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-20:5212283
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın İzmir Evden Eve Nakliyat Tavsiye - EGETUR Nakliyatİzmiregetur23/Haziran/2018-15:5039705
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın EGE Nakliyat | Maltepeİzmiregetur17/Kasım/2017-10:5119510
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın YOU PUT ON Them ALL OF WINTER WEATHER LONGERÜniversitemizweinneamy02/Kasım/2017-14:593505
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın tenis kursu_Duyurularninest12306/Temmuz/2017-02:4122833
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Kadınlar Neden Gay Erkekleri Sever?=)))Genelninest12306/Temmuz/2017-02:4110296
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın tijen erdutDEU İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesininest12306/Temmuz/2017-02:405161
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın sevda demirbilek hoca hakkında bilgiiiiDEU İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesininest12306/Temmuz/2017-02:395051
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın debis ve devamsızlıkDEU YDYninest12306/Temmuz/2017-02:3818444
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın şeyh izdihamı...(!)Türkiyeden Haberlerninest12306/Temmuz/2017-02:3812590
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın komik itiraflar....:)Komikninest12306/Temmuz/2017-02:357885
              Cevaplanmamış Konular Aktif Konular             

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bu Sayfa 0,328 Saniyede Yüklendi.