Sipariş Sistemi Sipariş Sistemi  Anasayfa Anasayfa >Kültür-Sanat >Tiyatro Dünyası >Makaleler
  Aktif Konular Aktif Konular RSS: ANADOLU'DAN TİYATRO TANIMLARI
  Forumu Ara   Takvim   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş
 
Üniversite Öğrenci Evi

Üniversite Öğrenci Evi

Ziyaret Edin...


 
 
 Mesaj Panosu

Göster

Mesaj panosuna 35deniz35 'internetimi d..' konusunu açtı.

Göster

Mesaj panosuna gtmat 'BURS KESİLMES..' konusunu açtı.

Göster

Mesaj panosuna meybi 'acil bayan ev..' konusunu açtı.

Göster

Mesaj panosuna gzmglsv 'bayan ev arka..' konusunu açtı.

Göster

Senin açtığın '..' konusuna bnnz şu cevabı verdi; '..'

 


Kapalı KonuANADOLU'DAN TİYATRO TANIMLARI

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
olgi Açılır Kutu Gör
Forum Kolik
Forum Kolik
Simge
Emekli Yönetici

K.Tarihi: 24/Mart/2006
Durumu: Aktif Değil
Gönderilenler: 1003
Tesekkür: 358
Rep: 787
Mesajın Direkt Linki Konu: ANADOLU'DAN TİYATRO TANIMLARI
    Gönderim Zamanı: 14/Aralık/2007 Saat 00:51
Toplum toprağa benzer ne ekerseniz onu biçersiniz."

Sevda Şener, "Yaşamın Kırılma Noktasında Dram Sanatı" adlı kitabının ilk bölümlerinde teatral terimlerin yanlış anlamda kullanıldığından bahseder. Mesela rol terimi tiyatro sanatına özgü bir sözcüktür ve sahnede oyun kişisini canlandırma işini anlatır. Bu sözcük farklı bir anlam yüklenerek günlük yaşamımıza girmiştir. Rol yapmak, rol kesmek, yalancıktan yapma, öyleymiş gibi görünme, bunu gizli bir maksatla yapma gibi olumsuz anlamlar taşır. Son zamanlarda yaşamın her alanında görülen ikiyüzlülük, sahtecilik gösterişçilik hatta savrukluk içeren durumların, hem de aydın kişiler tarafından, tiyatro olarak adlandırıldığına, tiyatroya benzetildiğine tanık olduk.

Peki, tiyatro gerçekten halk tarafından nasıl tanımlanıyor. Anadolu'da yıllardır oyunlar oynanır.Yani bir nevi tohum ekilir şimdi sıra biçmeye geldi. Tiyatro sence nedir?İşte bu soruyu İstanbul'un üvey evladı Anadolu'ya sorduk ve cevaplardan bir derleme yaptık.

(Bu çalışmada emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.)

Hamit KALAYCI 39 Kasetçi, Malatya

Tiyatro nedir: hayat bir tiyatrodur. Bizde oyuncuyuz. Birkaç kişinin ve ya grubun sahnede seyirciye sunduğu şeylerin bütünüdür tiyatro.
Neşeli olabilir, dram olabilir, toplumun takıntıları olabilir konusu. Tiyatrodan beklentim, beni bir oyunda oynatsınlar istiyorum. Şöhret olayım istiyorum. Televizyondakilerden bir farkım olmadığını düşünüyorum. Meşhur olursam eğer tiyatro o zaman kırkından sonra gelen mutluluk olur benim için.

Ufuk YILDIZ 17 Çiftçi Çocuğu, Ardahan

Tiyatro,  4-5 kişinin yaptığı eğlencedir. Bu eğlence çocukların da eğitimine dayalı bir etkendir.
Tiyatro/tiyatroculardan beklentim, köyümüze de gelmeleri. Ben ve arkadaşlarım çok merak ediyoruz tiyatrocuları. Neden hep İstanbul'daki çocukları eğlendiriyorlar.

Mustafa SARI 47 TCDD (müdür), Malatya
Tiyatro hayatın gerçeklerini bir temsille, bir gösteriyle halka anlatılmasıdır. Hayatın gerçeklerinin komedi ya da dramatik bir şekilde anlatılması sanatıdır. Tiyatroların hayatın her katmanına hitap edecek şekilde çoğaltılarak ve daha üst seviyede toplum bilincini yerleştirmek için modern hale getirilmesi beklentilerimin başında geliyor. Tiyatrocularımızın da bu anlamda eğitici görevlerini, hiçbir maddi menfaat beklemeden amatörce yapabilmelidirler. Ve tiyatroyu gelecek kuşaklara sevdirilmesi adına hiçbir fedakârlıktan kaçınmamak.
 
Abuzer KARANFİL 50 Kamu İşçisi, Adıyaman
Tiyatro bir konuyu canlandırmaktır. Mesela Adıyaman'ı canlandırmak gibi. Tiyatro yaparken daha gerçekçi olurlarsa daha iyi olur.

Bekir SIDDIK 25 Manav, Van
Tiyatro tanım: İki tiyatro izledim; biri Devlet Tiyatrosu, biri yerel tiyatro. İzlediğim kadarıyla çürük bir domatesi ithal mal gibi satmaya yarayan bir vasıtadır tiyatro.
Nasıl?
Gelen müşteriye rol yapıyorum, kandırıyorum onu. O da domatesimi belirlediğim fiyattan alıyor.
Tiyatrodan bir beklentiniz var mı?
Bizim bir akraba var çok güzel tiyatro yapıyor. Tiyatrodan beklediğim onu işe almaları. Teşekkürler.

AYŞE YILDIZ 24 Güvenlik Görevlisi, Samsun
Kitap dili bir tanım yapmak zor ama bence tiyatro; ben dâhil herkesten uzak olduğum ayrı bir zaman o salondan çıkmak istememektir. Tiyatrolardan istediğim; daha düşük ücrette bilet fiyatlarının olmaları. Bir tiyatro izlemiştim bir keresinde adını da hatırlamıyorum ama çok iyi bir  oyundu. Ara verildi. Oyuncular dahil herkes sigara içiyordu. O an oyunculardan biriyle konuşmak istedim. Yavaş yavaş onların bulundukları tarafa yaklaştım. Panodaki afişlere bakıyormuş gibi yapıp en uygun zamanda muhabbete katılmayı bekliyordum ama ne mümkün oyuncu değil sanki dert küpüydü adamcağız. Çok üzülmüştüm, oyuna devam edildiğinde çok garip hissettim.

Mehmet ÇÖMEZ 39 Gazi Sahnesi Yöneticisi, Samsun
Tiyatro büyükler okuludur. Uygarlık göstergesidir bence. Bana tiyatronu söyle sana uygarlığın neresinde olduğunu söyleyeyim. Ölçü aletidir tiyatro, uygarlık ölçer. Tiyatrodan ve tiyatroculardan beklentim Taşıyıcı olması toplumu taşımalılar bir yerlere, yukarıda bir yerlere.
Peki, tiyatro şuanda istediğiniz yerde mi?
Tiyatro yerinde de izleyici yok ortada izleyici neden tiyatrolara gitmiyor.
İnsanlara artık en kolay yoldan veriliyor anlatılmak istenen. Beyin  düşünmekten hoşlanmaz, yorulur. O nedenle düşünmeyeceği şeylere ilgi duyar. Tiyatro beyin işidir, düşünce işidir. Yorar beyni, her beyin dayanamaz. Aliye dururken niye tiyatroyu seyretsinler.
Tiyatrocularımızın tamamı size göre bilinçli mi?
Tiyatro bir sanattır ama her tiyatro bir sanat eseri değildir. Tıpkı her  tablonun sanat eseri olmayacağı gibi. Tiyatrocu sanatçıdır. Her şarkıcının sanatçı olamayacağı gibi her tiyatrocu da sanatçı olamaz. Şükür ki tiyatroda
daha çok sanatçı var. Ama haberimiz yok. Ne kadar kötü işler de yapsa tiyatrocu en azından 10 cm de olsa düşünmüştür. Müzik piyasasında düşünmesen de oluyor -tabi ki hakkıyla yapanlara lafımız  yok- hatta düşünmezsen daha çok tutuluyorsun
Popülizm tiyatroyu etkiliyor mu dersiniz?
Popülizm tiyatroya çok fazla bir şey yapamıyor. Yaptığı tiyatro izleyicisi Bozulan izleyici ama tiyatrosuz kaldığı için.

Mübeccel YALÇIN 24 Öğretmen, Sivas
Tiyatro bence yaşamı anlamaktır. Hayatta bulamadığın rolleri sahnede  bulmaktır. Kendine bir anlam veremiyorsa insan, oturur seyirci koltuğuna, kendine bir yer, bir rol beğenir. Astral seyahate çıkmak gibi. Bedenini koltuğa terk edip sahneye fırlamaktır. Sinema da öyle bence yapmak isteyip yapamadıklarımız, olmak isteyip olamadıklarımızı izlediğimiz için esiriyiz aslında filmlerin oyunların bence. Ama tiyatro yaşama daha yakın atan bir damar. Aort gibi. Bide birini- ama içini - sahnede seyretmektir. Tiyatro ve tiyatroculardan beklentime gelince bu benim gibi hayattan bir beklentisi olmayan bir adam için cevaplaması sıkıntı veren bir soru. Aslına bakarsan iyi oyunculuk artı iyi bir test artı iyi bir uyarlama ve bazen de sahnede yapılması biraz zor ama etkileyici bir sahne. Yani mesela film hilesi gibi. Bunlar sıradan şeyler ama dediğim gibi, beklemekle olmuyor. Ben oyundan ne almak istiyorsam, onu söküp alıyorum. Bazen gözyaşı, bazen kahkaha ya da bana damgasını vuran bir jest, mimik ya da söz gibi.

İlknur ÇİÇEKLİ 23 Bilişim, Hatay
Tiyatro nedir: Doğallık ve emektir bence tiyatro. Garibim o kadar uğraşır, çalışır insanlar her anlamda karşılığını vermez. Beklentim yok. Zaten televizyon oldukça bir şansıda yok. Bence tiyatroyu bırakıp televizyona geçseler daha çok para kazanırlar.

Özlem BALBAY 25 İşsiz, Malatya
Tiyatro. Boş bir konserve kutusu. Bir zamanlar birileri karnını doyurmuş  eğer hala işe yarasın isteniyorsa kutu kemirilmekten vazgeçilip örneğin;  içinde yumurta haşlanabilir.
Neden boş bir kutu? Yenmiş bitmiş. Neden olacak? Nasıl? Vadesi dolmuş. Artık didaktik yönü işlemiyor sadece seyirli olmuş ulaşamıyor kitlelere mesela ya da ulaştığı yerde amacına ulaşmıyor, iyi oyun yazılmıyor ya da iyi oyunlar oynanmıyor. Sadece oyuncularla ilgili olmuş tiyatro artık. Tiyatro bana beni anlatmasın, ihtiyacım olan bilgiyi versin. Bir şey  öğretsin, hayal gücümü zorlasın, ne bileyim, kendi başıma yapamayacağım bir şey göstersin bana.

Şefik YILDIZ 31 Masör, Gümüşhane
Tiyatro;
Türk toplumunun geleneklerini  göreneklerini ve yasam biçimlerini bunun yanı sıra toplumda gerçekleşen sosyal olay ve olguların canlı bir şekilde toplumun önüne serip toplumun sorunlarına komedi veya dramatik bir şekilde cevap bulmaya ve yön göstermeyi amaç edinen canlı bir oyundur. Beklentim, günümüz zamandaki tiyatrocular değişen ve gelişen teknolojik zamanda kendilerini yeterince tanıtamamakta hep arka planda kalmaktadırlar, toplum sorunlarını ön plana çıkartmada ve bu sorunların çözümü için gerekli olan tiyatro oyunları yetersiz kalmaktadır ve ya bu oyunların tanıtımı için gerekli reklâm yapılamamaktadır. Türkiye de tiyatronun gelişmesi için tiyatroya sahip çıkmış gibi görünen insanlar devletin ilgili kurumlarını harekete geçirmek için pasif kalmakta, yeterli ekonomik kaynağı bulmak için sponsor arayışına girmemektedir. Türkiye de tiyatro eğitim ve faaliyetlerinin daha canlı ve sürekli bir şekilde devam edebilmesi için tiyatrocularımızın her okul bünyesinde bir tiyatro grubu oluşturmak için gerekli çabayı göstermelerini bekliyoruz. Bunun süreklilik içinde olmasını temenni ediyor ve bu tür faaliyetlerden tiyatro severlerinde haberdar edilmesini bekliyoruz.

Teoman TEODORAKİS 23 Kameraman, Bursa
Bence tiyatro hayatın sahnede canlandırılmasıdır. Var olan günlük olayları, dramları abartılı bir oyunla canlandırmaktır. Tiyatrodan beklentim çok sıradan olacak, ama bize, yani halka daha yakın olabilmesi olabilir.

Nurhan KOCAOĞLU 28 Veri Giriş Elemanı Trabzon/çebi
Tiyatro bence; insanların kendi hayatlarını birazda sahnede görmesi ya da başka hayatları canlı canlı yaşamasıdır. Oyuncuların gerçekten duyguyu yansıtmaları yani iş olsun diye yapmak değil gerçekten içlerinden gelerek yapmalarıyla tiyatro olur sanırım.

Uzay BAYRAKTAR 25 Kahramanmaraş, Öğretmen
Bence tiyatro bir amacı olan ve bir kaç kişinin halkı eğlendirmek ya da güldürmek için yaptıkları bir gösteridir.
Yücel ÖZDEN 24 memur Kayseri
Tiyatro yaşamın sahneye yansımasıdır. Bir toplumum değerleri ile yoğrulur ve gelişir. Bizde tiyatro denilince sadece gülmek geliyor insanların aklına, ben durumu hiç beğenmiyorum. Burada tiyatroya gönül veren insanlara çok iş düşüyor. Tiyatroyu topluma daha iyi anlatmalılar yani hem güldürmeli hem ağlatmalı hem de düşündürmelidir tiyatro bence.

Raci KAÇGÜRBÜZ 36 İşçi Van
Tiyatro, insanların belli bir fikrini düşüncesini sahnelemektir. İnsanları bazı özlerle güldürmektir. İnsanları güldürmenin dışında eğitici, insanları olumlu yönde yönlendirici ve bilgilendirici bir görevi vardır. Beklentim, insanların ufkunu açması, insanların hoşuna gidecek şeyleri sahnelemesi. Toplumun birbirleriyle olan ilişkilerini ele alan konuları bulup oynaması.
Peki en son hangi oyuna gittiniz?
Tiyatroya hiç gitmedim ama televizyondan izliyorum, o da tiyatrodur.
Hüseyin İNAL 34 Elektrikçi, Malatya
Toplumun aynasıdır tiyatro. Halkın sevinçlerini, hüzünlerini sahnede anlatmaktır Beklentim daha çok sorunların yansıtılmasıdır.
Fikret KADIOĞLU 25 Öğrenci, Hatay
Altın çağını çok önce aşmış ve günümüzde artık biraz daha arka planda kalmış gösteri sanatlarının en çok teknik gerektiren müstesna bir dalıdır tiyatro. Sürekli bir değişim insanın ve insanlığın hayata giydirdiği iyiliklerin ve kötülüklerin sorgulandığı. Hayatın sağlamasının yapıldığı bir açık alan laboratuarı.

Eren ÖZDEMİR 25 Öğrenci Mersin
Tiyatro sanat dünyasında gerçeği yansıtan tek şey. Tiyatro daha gerçek çünkü çok yakınsın oyuncuya. Sanki gerçekten yaşıyorsun o anları. Tiyatrodan beklentim her zaman barışa ve dostluğa hizmet etmesi ve hiçbir zaman sistemin bir parçası olmaması. En azından bunu kullanması yani sistemin parçası gibi gözükse de ona hizmet etmemesi.

Engin ÇALIŞKAN 30 Futbolcu, Gümüşhane
Tiyatro bence bir düşünce bilimidir.
Çok zor şartlarda çalışılan, çok zor şartlarda yaşanılan bir meslektir.
İnsan hayatını insanlara değişik şekillerde anlatan kâh güldüren kâh ağlatan bir sanattır.
Tiyatro sanatsal bir olay olduğu için bunu her yerde yasamak isterim ama her yerde imkân olmadığından dolayı bunu yasamak ve tanımakta insanlar belli güçlükler çekiliyor. Beklentim bizlerin daha çok bu tür faaliyetlere karsı meyillendirilmemiz ve bu tür faaliyetlerden bir şekilde haberdar olmamız ama sizlerin ne kadar buna gücü yeter onu da bilmiyorum. Allah tiyatroculara yardım etsin gerçekten çok zor şartlar da para kazanıyorlar. Para kazanıyorlar mı, o da tartışılır tabi.

Salim GÜL 49 Esnaf, Diyarbakır
Tiyatro nedir?
Tiyatro bence yalandır. Gerçek olan hayattır. Boş işlerle uğraşmak bizi bu hale getirdi.

Emel TUNCEL 29 Öğretmen, Elazığ
Tiyatro egodur. Tiyatro sanattır ama tiyatroyla uğraşanlara artık tiyatro sanatçısı demek zor. Egolarını tatmin etmek için adeta çıkıyorlar sahneye. Tamam, egoda tatmin olsun ama birazda sanatını görelim değil mi?

Metin PİYALE 37 Samsun Kültür Müdürlüğü
Tiyatro: Üzerine düşünürken mutlu olduğum, kendimi ifade edebildiğim yer. Boş alan. Gerçeğin dönüştüğü yer. Satır aralarındaki ifadesiz yüzlerin anlam kazanması. Ayna değil, aynanın içindekinin ruh hali, yaşanası dünyası,
ifadeleri, sözcükleri, mimikleri, duruşu.Yüreğinin götürdüğü yere git!

Münire GÜL 45 Ev Hanımı, Malatya
Bence tiyatro oyundur, eğlencedir. Bir beklentim yok.

Hasan DUDU 28 Köşe Yazarı, Ankara
Tiyatro Platon'un "idea kavramı" gibi bir şey; gerçek hayatın sahneye yansıması, gölgeler şeklinde... Taklit falan değildir, ideadır. Yani gerçek hayatta bir ton şey var. Sen tiyatrocu olarak onlara bir ışık tutuyorsun sahneye bir şeyler yansıyor seyirci onu görüyor sonra da o gölgelerden gerçek hayata gidiyor, oyuncu/yönetmen/oyun yazarı vs... Ne kadar iyi ise gerçek hayata o kadar kolay gidiyorsun. Zira o kadar fazla ışık düşüyor hayatın gerçeklerinin üzerine tabii dozajını ayarlamak lazım fazla ışık da gölgelerin birbirine girmesine sebep oluyor. Hiçbir şey anlaşılmıyor ya da olması gereken kısımlarına ışık vermeyi unutmamalarını ışık verdikleri kısımların gölgelerini birbirinin üzerine düşürmemelerine.

Süleyman HİKMET 30 Manisa Soma
Tiyatro, özgür olmaktır.
Tiyatro tüm farklı dil, din, beden ve tenlerde farklı şekillerde hayat bulan bir yaşam biçimidir. Hayatın aynasıdır tiyatro. İçerisinde her türden oyuncuya tüm samimiyetiyle birer rol şansı tanıyan en içten oyundur. Tiyatro hayatı ve insanı tüm yönleriyle taşımalı sahneye. Söylenemeyeni söylemeli, anlatılmayanı anlatmalı. Tiyatrocuda tüm marifetleriyle olanı yaşatmalı insanlara ve seyirciyi götürmeli hayatın derinliklerine.

Şenay TÜZEN 22 Stajyer, Ankara
Tiyatro yaşamdan belli kesitlerin canlandırıldığı yaşam bulduğu sanat dalıdır. Tiyatroyu pek sevmiyorum aslında. Sinema çok daha iyi diye düşünüyorum.
Beklentim daha iyi daha kaliteli oyunlar çıkarmaları. Bence tiyatro reklâma önem vermiyor mesela sinema filminin reklamı çok televizyonlarda. Sinemaya gelen filmden haberim var ama tiyatrodan olmuyor.

Sercan ASLAN 27 Polis, İzmir
Tiyatro olmuş yada olabilecek olayların sahnede canlandırarak oynanan bir edebi eserdir. Üçe ayrılır; tragedya, komedya ve dram olarak. Tiyatro bazen güldürür bazen de ders verir. Öğretici bir yönü vardır. Ne gibi bir beklentim olabilir ki.  Kolay gelsin diyorum. İşleri zor.

"Moliere'i öyle bir yorumlarsınız ki
  Başkaldırmanın daniskası olabilir
  Brecht'i öyle bir yorumlarınız ki
  Silahların en güçlüsü susuverir."

yazar - eleştirmen
Tamer Barış ÜLGER
tamerbarisulger@hotmail.com


Düzenleyen olgi - 14/Aralık/2007 Saat 00:51
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

En Son Mesaj Yazılan Konular
Konu Forum Yazan Tarih Okunma
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak Bayrak Şiirleri 400 sayfadır.DestekGüncelREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-21:0414999
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Bayrak Şiirleri Hasan Sancak 400 sayfadır.Destek bGenelREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-21:0113912
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak Kimdir?BiyografiREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-20:5812444
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak, 12 Yıldır ADALET Arıyor!..DEÜden HaberlerREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-20:5315591
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Hasan Sancak,400 Sayfalık Şiirlerine Destek BekliyDEÜden HaberlerREKLAM YAZARI07/Ağustos/2018-20:5212086
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın İzmir Evden Eve Nakliyat Tavsiye - EGETUR Nakliyatİzmiregetur23/Haziran/2018-15:5039106
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın EGE Nakliyat | Maltepeİzmiregetur17/Kasım/2017-10:5119314
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın YOU PUT ON Them ALL OF WINTER WEATHER LONGERÜniversitemizweinneamy02/Kasım/2017-14:593502
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın tenis kursu_Duyurularninest12306/Temmuz/2017-02:4122816
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın Kadınlar Neden Gay Erkekleri Sever?=)))Genelninest12306/Temmuz/2017-02:4110293
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın tijen erdutDEU İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesininest12306/Temmuz/2017-02:405157
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın sevda demirbilek hoca hakkında bilgiiiiDEU İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesininest12306/Temmuz/2017-02:395049
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın debis ve devamsızlıkDEU YDYninest12306/Temmuz/2017-02:3818440
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın şeyh izdihamı...(!)Türkiyeden Haberlerninest12306/Temmuz/2017-02:3812422
Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın komik itiraflar....:)Komikninest12306/Temmuz/2017-02:357878
              Cevaplanmamış Konular Aktif Konular             

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu GörBu Sayfa 0,515 Saniyede Yüklendi.
e-ticaret sitesi izmir izmir web tasarım online siparış programı üye kart sistemi termal yazıcı restaurant programı su programı tüp programı kreş programı market programı veteriner programı taksi programı